MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
3M Privacy Filter Black, Matte - For 12.5" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Out Of Stock
Item Code: MMMPF125W9E
Manufacturer 3M
Description
This privacy filter gives your high-resolution screen protection from visual hackers without getting in the way of using your device. It is custom-cut for some of today's slimmest touch-screen devices and adds an extra layer of edge-to-edge protection from everyday scratches and dust. Microlouver technology delivers world-class, effective, "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle and reduces 35 percent of blue light transmission from the display. Privacy filter includes COMPLY Attachment System to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip. Satin-like matte finish is smooth to the touch. Filter is designed to fit full-screen laptops with a diagonally measured, 12.5" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 11.25" wide x 6.4375" high (285mm x 164mm).
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.2lb
Height
0.1in
Width
10in
Length
15.2in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
Yes
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Yes
Brand
3M
Brand Name
3M
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Black
Country of Origin
United States
Device Supported
2 in 1 Notebook
Display Size Supported
12.5"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
Height
6.46"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
PF125W9E
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Black
Product Name
Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Flip
Touch Compatibility
Viewing Area Dimension
11.23" x 6.46"
Widescreen
Width
11.23"
Starting from
/
24%
Compare
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
MMMPF125W9E MMMPF125W9E
Out Of Stock
Item Code: MMMPF125W9E
Manufacturer 3M
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.2lb
0.1in
10in
Length
15.2in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Brand
Brand Name
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Country of Origin
United States
Device Supported
2 in 1 Notebook
Display Size Supported
12.5"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
6.46"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
PF125W9E
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Name
Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Flip
Touch Compatibility
Viewing Area Dimension
11.23" x 6.46"
Widescreen
11.23"
Starting from
/
24%