MMMGF236W9B MMMGF236W9B
MMMGF236W9B MMMGF236W9B
MMMGF236W9B MMMGF236W9B
3M Gold Privacy Filter Gold, Glossy - For 23.6" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Dust Resistant - 1 Each
Out Of Stock
Item Code: MMMGF236W9B
Manufacturer 3M
Description
Gold Privacy Filter keeps confidential information private when working in public places. It is great for high-traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places. You see your laptop screen with incredibly crisp image clarity while visual hackers with side views outside the 60-degree viewing angle see a vivid golden shield. Proprietary gold effect provides premium privacy with a glossy finish. Filter reduces 35 percent of blue light transmission from the display. It is reversible between vibrant gold and a glossy black screen. Filter is designed to fit wide-screen monitors with a diagonally measured, 23.6" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 20-9/16" wide x 11-9/16" high (522mm x 294mm). It includes your choice of two easy-to-use attachment methods. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. It cleans easily with a soft cloth and water.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1lb
Height
10.3in
Width
14.5in
Length
20.7in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
No
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Yes
Brand
3M
Brand Name
3M
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Gold
Country of Origin
United States
Device Supported
Monitor
Display Size Supported
23.6"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
Film Classification
Gold
Height
11.56"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
GF236W9B
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Family
Product Line
Product Name
Gold Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Adhesive Strip
Touch Compatibility
No
Viewing Area Dimension
20.54" x 11.56"
Widescreen
Yes
Width
20.56"
Starting from
/
27%
Compare
MMMGF236W9B MMMGF236W9B
MMMGF236W9B MMMGF236W9B
MMMGF236W9B MMMGF236W9B
Out Of Stock
Item Code: MMMGF236W9B
Manufacturer 3M
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1lb
10.3in
14.5in
Length
20.7in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Brand
Brand Name
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Country of Origin
United States
Device Supported
Monitor
Display Size Supported
23.6"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
Film Classification
11.56"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
GF236W9B
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Family
Product Line
Product Name
Gold Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Adhesive Strip
Touch Compatibility
Viewing Area Dimension
20.54" x 11.56"
Widescreen
20.56"
Starting from
/
27%