MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
3M Gold Privacy Filter Gold, Glossy - For 12.5" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Dust Resistant - 1 Each
Out Of Stock
Item Code: MMMGF125W9B
Manufacturer 3M
Description
Gold Privacy Filter keeps confidential information private when working in public places. It is great for high-traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places. You see your laptop screen with incredibly crisp image clarity while visual hackers with side views outside the 60-degree viewing angle see a vivid golden shield. Proprietary gold effect provides premium privacy with a glossy finish. Filter reduces 35 percent of blue light transmission from the display. It is reversible between vibrant gold and a glossy black screen. Filter is designed to fit wide-screen laptops with a diagonally measured, 12.5" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 10-15/16" wide x 6-1/8" high (277mm x 156mm). It includes your choice of two easy-to-use attachment methods. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. It cleans easily with a soft cloth and water.
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.2lb
Height
0.1in
Width
9.5in
Length
13in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
No
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Yes
Brand
3M
Brand Name
3M
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Gold
Country of Origin
United States
Device Supported
2 in 1 Notebook
Display Size Supported
12.5"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
Film Classification
Gold
Height
6.13"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
GF125W9B
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Family
Product Line
Product Name
Gold Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Flip
Touch Compatibility
Yes
Viewing Area Dimension
10.91" x 6.15"
Widescreen
Width
10.94"
Starting from
/
24%
Compare
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
MMMGF125W9B MMMGF125W9B
Out Of Stock
Item Code: MMMGF125W9B
Manufacturer 3M
Description
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.2lb
0.1in
9.5in
Length
13in
Catalog Page Number
NEW
Anti-glare
No
Aspect Ratio
16:9
Blue Light Reduction
Brand
Brand Name
Category
Screen Filters & Protectors
Color Family
Country of Origin
United States
Device Supported
2 in 1 Notebook
Display Size Supported
12.5"
Display Type Supported
LCD
Durability
Scratch Resistant
Features
Easy Clean
Film Classification
6.13"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
GF125W9B
Manufacturer Website Address
http://www.3m.com
Orientation
Landscape
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Family
Product Line
Product Name
Gold Privacy Filter
Product Type
Privacy Screen Filter
Screen Attachment
Flip
Touch Compatibility
Viewing Area Dimension
10.91" x 6.15"
Widescreen
10.94"
Starting from
/
24%